Loga Unii Europejskiej

Mapa atrakcji Federacji LGD Małopolska

W skład federacji wchodzi siedem Lokalnych Grup Działania:

Każda z nich posiada ciekawe atrakcje na swoim terenie, które zaznaczono na mapie.

Łączą nas rzeki! Przez obaszer federacji przepływa kilka głównych rzek regionu.
Loga partnerów
Inicjatywa jest współfinansowana ze środków przekazanych przez Operatora Programu Grantowego w ramach projektu „Małopolski Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej – Subregion Sądecki” realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego

Centrum Sportów Zimowych w Ptaszkowej

Centrum Sportów Zimowych w Ptaszkowej

Obiekt charakteryzujący się sportowym charakterem. Jego zarządcą jest Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji w Grybowie.

  • Park Linowy zlokalizowany jest w lesie obok Centrum Sportów Zimowych

Są tu trzy trasy. Trasa Dziecięca składa się z 20 przeszkód. Minimalny wzrost dziecka: 120 cm. Trasa Standard przeznaczona jest dla młodzieży i dorosłych, ale mogą z niej korzystać również dzieci. Składa się z 20 przeszkód nieco trudniejszych od Trasy Dziecięcej. Trasa Trudna przeznaczona jest dla młodzieży i dorosłych, mogą z niej korzystać również sprawniejsze dzieci. Trasa składa się z 20 przeszkód i cechuje się większym stopniem trudności niż pozostałe trasy.

Narciarskie trasy biegowe w pętlach o długości 0,5 km, 1,0 km, 1,5 km, 2,5 km przy Centrum Sportów Zimowych w Ptaszkowej powstały w roku 2016.

Są to trasy o podłożu asfaltowym, oświetlone, sztucznie naśnieżane i ratrakowane. Trasy uzyskały homologacje Polskiego Związku Narciarskiego, co daje możliwość organizowania zawodów i mistrzostw w biegach narciarskich. Poza sezonem zimowym trasy służą do jazdy na nartorolkach, rolkach

Winnica Chodorowa

Winnica Chodorowa

Winnica Chodorowa położona jest na wysokości 300 – 370 m n.p.m. na południowym stoku o nachyleniu około 17%.

Dzięki temu winorośle mają dostęp do promieni słonecznych maksymalnie długo. Obecna powierzchnia winnicy to około 1,4 ha, na której rośnie 6000 krzewów winorośli. Docelowo winnica będzie zajmować obszar 3,5 ha, na którym będzie uprawiane 15.000 krzewów. Wina powstają ze szczepów Rondo, Regent, Jutrzenka, Solaris, Hibernal, Johanniter, Bianca, Muscat, Seyval Blanc, a wszystkie grona zbierane są ręcznie.

Gospodarstwo Pasieczne Sądecki Bartnik

Gospodarstwo Pasieczne Sądecki Bartnik

Dawne tradycje wytwarzania miodów kontynuuje już od wielu lat gospodarstwo pasieczne „Sądecki Bartnik” w Stróżach, prowadzone przez Janusza Kasztelewicza.

Przydomowe pasieki, składające się z kilku lub kilkunastu uli, istniały w tych okolicach od wieków, dostarczając miody rodzinom i stanowiąc dodatkowe źródło utrzymania. Współcześnie dawne motywacje do hodowli pszczół zanikają – jednak nie zanika pasja. Dzięki niej powstało to gospodarstwo, które zajmuje się nie tylko produkcją i sprzedażą miodu, ale też edukacją przyrodniczą i promocją pszczelarstwa.

Stadnina koni Tara w Kamionce Wielkiej

Stadnina koni Tara w Kamionce Wielkiej

Ośrodek oferuje jazdę konną w pięknej scenerii przyrody łąk i lasów Beskidu Niskiego.

Ośrodek dysponuje profesjonalną ujeżdżalnią o powierzchni 800 m2, wysypaną 20 centymetrową warstwą piasku, co zapewnia wysoki komfort i bezpieczeństwo podczas jazdy. Jest też lonżownik umożliwiający zajęcia z końmi pod dachem.

Ścieżka przyrodnicza Czarna Kępica

Ścieżka przyrodnicza Czarna Kępica

Jest tu wiata, miejsce na ognisko, siłownia na otwartym powietrzu i platforma widokowa.

Daleki widok z tego miejsca obejmuje łagodne zbocza doliny, zalesione grzbiety pasm Beskidu Niskiego i odległą perspektywę Kotliny Sądeckiej z zarysami domów Nowego Sącza.

Zamek Stara Baśń

Zamek Stara Baśń

Rekonstrukcja średniowiecznego zamku, ożywiana kostiumowymi animacjami, przyciąga grupy turystów z bliska i daleka.

W murach Starej Baśni organizowane są turnieje rycerskie i łucznicze, inscenizacje bitew, pokazy rzemiosła i mody średniowiecznej, koncerty oraz wiele innych imprez tematycznych. Funkcjonuje tu wypożyczalnia strojów historycznych, co pozwala odzwiedzającym (tylko grupy zorganizowane) na odgrywanie krótkich scenek historycznych. Na zamówienie kuchnia średniowiecza

Browar Grybów

Dobrze ma się do dziś stara miejscowa tradycja warzenia piwa na krystalicznych wodach sprowadzanych kiedyś z okolicznych gór do miasta drewnianymi wodociągami.

Istniejący od początku XIX wieku browar w Siołkowej nabył w roku 1870 i zmodernizował czeski piwowar Franciszek Paschek. Jego pracę kontynuował syn, a później również wnuk. Wysokiej jakości piwa grybowskie zdobywały medale i uznanie odbiorców. Browar z jego unikalnymi urządzeniami przetrwał okres PRL i od roku 2005 kontynuuje dawne tradycje pod zarządem nowych właścicieli: Ivana Chovanca i Andrej Chovanec.

Aqua Centrum w Chełmcu

Aqua Centrum w Chełmcu

Obiekt znajduje się w centrum Chełmca przy ulicy Marcinkowickiej 9.

Pływalnia posiada basen pływacki o wymiarach 25x12,5 m., basen rekreacyjny, zjeżdżalnie, brodzik dla dzieci, wanny z masażem wodnym. W części SPA znajduje się sauna fińska, łaźnia parowa i generator lodu.

Astrocentrum w Chełmcu

Astrocentrum w Chełmcu

Obserwatorium astronomiczne znajduje się w budynku ASTRO CENTRUM Chełmiec na placu Rynek 1 w Chełmcu.

Obserwatorium odwiedzają grupy zorganizowane oraz indywidualne osoby zainteresowane lub chcące się zainteresować astronomią. Każdy zwiedzający ma okazję zobaczyć wyposażenie obserwatorium oraz zapoznać się z różnymi rodzajami konstrukcji teleskopów.

Możliwość obserwacji nieba po wcześniejszym ustaleniu terminu.

Muzeum Sztuki Ludowej oraz Centrum Produktu Turystycznego i Kulturowego w Paszynie

Muzeum Sztuki Ludowej oraz Centrum Produktu Turystycznego i Kulturowego w Paszynie

Paszyn to współcześnie znany również poza Polską ośrodek sztuki ludowej o charakterze głównie religijnym.

Większa część zbiorów zgromadzonych przez ponad pół wieku działalności kolejnych pokoleń twórców ludowych z Paszyna znalazła swoje miejsce na ekspozycji w Muzeum Sztuki Ludowej, otwartym w roku 1994. Najbardziej charakterystyczne dla paszyńskiej twórczości ludowej są drewniane świątki. Paszyńscy twórcy zyskali sławę w Polsce i za granicą, a ich prace znaleźć można w wielu kolekcjach muzealnych.

Zalew Klimkówka

Zalew Klimkówka

Jezioro Klimkówka to zbiornik zaporowy utworzony na rzece Ropie w 1994 roku, położony około 20 km na południe od Gorlic. Nad brzegiem jeziora znajdują się wypożyczalnie sprzętu wodnego, pola namiotowe oraz liczne domki letniskowe. Zalew jest ceniony m.in. przez wędkarzy i amatorów sportów wodnych. Latem Klimkówka zapełnia się rowerkami wodnymi, kajakami, łódkami i żaglówkami. Przyjeżdżają tutaj miłośnicy surfingu, windsurfingu . Grupy docelowe - seniorzy, rodziny z dziećmi, lubiący aktywną turystykę.

Stadnina Koni Huculskich w Regietowie

Stadnina Koni Huculskich w Regietowie

Stadnina Koni Huculskich w Regietowie jest największym na świecie ośrodkiem hodowli tej rasy. Łagodne wzniesienia, malowniczy krajobraz urozmaicony licznymi górskimi źródłami oraz szczyty gór porośnięte bukowymi lasami to idealne miejsce, by spędzić aktywnie czas na grzbiecie konia huculskiego. Oprócz jazdy konnej w stadninie można oglądać pokazy hodowlane i zawody jeździeckie, które odbywają się podczas imprez plenerowych. Ciekawostką jest fakt, że konie huculskie z tej stadniny wystąpiły w filmie ,,Ogniem i mieczem’’ czy serialu „Na dobre i na złe”. Grupy docelowe rodziny z dziećmi, lubiący aktywną turystykę.

Kasztel w Szymbarku

Kasztel w Szymbarku

Usytuowany został na wysokiej skarpie nad rzeką Ropą, w sąsiedztwie Skansenu Wsi Pogórzańskiej. Kasztel w Szymbarku to dawna siedziba rodu Gładyszów. Jest bardzo cennym zabytkiem architektury renesansu w Polsce, określanym przez znawców jako czołowy przykład kasztelu polskiego. Obiekt udostępniany jest dla zwiedzających, prezentowane są w nim także wystawy sztuki współczesnej wybitnych artystów z Polski i zagranicy. Obecnie kasztel funkcjonuje jako Ośrodek Konferencyjno-Wystawienniczy „Kasztel w Szymbarku”, oddział "Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów" w Gorlicach. Grupy docelowe - seniorzy, rodziny z dziećmi, lubiący aktywną turystykę.

 

Kościół pw. św. Michała Archanioła w Binarowej

Kościół pw. św. Michała Archanioła w Binarowej

Rzymskokatolicki kościół parafialny z około 1500 roku położony w centrum wsi Binarowa, w zakolu potoku Sitniczanka, wśród starych drzew. Znajduje się on na szlaku architektury drewnianej województwa małopolskiego i uznawany jest za jeden z najcenniejszych drewnianych późnogotyckich kościołów w Polsce i Europie. Wnętrze kościoła jest galerią sztuki zdobniczej: na stropach znajdują się cenne malowidła z pocz. XVI w., na ścianach barokowe cykle biblijne, zaś w kaplicy unikalna polichromia z 1655 r. 5 lipca 2003 roku został wpisany wraz z innymi drewnianymi kościołami południowej Małopolski i Podkarpacia na listę światowego dziedzictwa UNESCO i jest jednym z 5 obiektów UNESCO na naszym obszarze. Grupy docelowe - seniorzy, rodziny z dziećmi, lubiący aktywną turystykę.

Pijalnia Wód Mineralnych w Wysowej-Zdroju

Pijalnia Wód Mineralnych w Wysowej-Zdroju

Jest to piękna drewniana budowla oddana do użytku w 2006 r. Cała konstrukcja została odtworzona na podstawie spalonego budynku z lat 60 - bardzo nowoczesna, stylem nawiązująca do regionu i pozostałych budowli w miejscowości. Jej usytuowanie w centrum uzdrowiska, w parku uzdrowiskowym, w sąsiedztwie rozlewni wód mineralnych i źródeł wód mineralnych jest uzupełnieniem  infrastruktury uzdrowiskowej, podnosi rangę i konkurencyjność uzdrowiska Wysowa-Zdrój na tle innych uzdrowisk.
W pijalni kuracjusze i turyści mogą skosztować wód ze źródeł „Anna”, „Franciszek”, „Henryk”, „Józef” oraz „Słone”, odbywają się tam również cykliczne koncerty oraz inne wydarzenia kulturalne. Grupy docelowe - seniorzy, rodziny z dziećmi, lubiący aktywną turystykę.

Stary Dom Zdrojowy w Wysowej-Zdroju

Stary Dom Zdrojowy w Wysowej-Zdroju

Jest położony w Parku Zdrojowym nad rzeką Ropą. To nie tylko pensjonat, ale przede wszystkim restauracja z kawiarnią. W menu dania kuchni polskiej i regionalnej nawiązujące do tradycji regionu (menu pogórzańskie oraz menu żydowskie), przygotowywane z lokalnych, najwyższej jakości produktów. Znakiem firmowym Starego Domu Zdrojowego stały się potrawy z grzybów, z rydzami na czele. Ta rydzowa obfitość lokalnych lasów spowodowała, że od 2008 roku narodził się pomysł organizacji imprezy pn. „Święto rydza”, która wpisała się już w historię Wysowej i jest obchodzona corocznie. Podczas „Święta rydza” organizowane są prelekcje, wystawy, koncerty, konkursy i warsztaty promujące dziedzictwo kulturowe, przyrodnicze i historyczne Beskidu Niskiego oraz Województwa Małopolskiego. Stary Dom Zdrowy znalazł się w gronie podmiotów wyróżnionych Znakiem Promocyjnym KARPATING za Rydzowe Specjały ze Starego Domu Zdrojowego, Galicyjskie menu w Starym Domu Zdrojowym oraz Święto Rydza w Wysowej-Zdroju. Grupy docelowe - seniorzy, rodziny z dziećmi, pasjonaci smaków.

Agroturystyka „Skrawek Nieba” w Łosiu

Agroturystyka „Skrawek Nieba” w Łosiu

Gospodarstwo agroturystyczne zapewniające komfortowy wypoczynek dla każdego. Kameralny obiekt, położony jest w malowniczej, łemkowskiej wsi Łosie- nieopodal jeziora Klimkówka i Magurskiego parku Narodowego. Miejsce stworzone dla wszystkich, którzy pragną odpocząć od zgiełku miasta: miłośników dziewiczej przyrody, domowej kuchni, ciepła kominka, ciszy i spokoju. Stowarzyszenie w ramach Zagrody Edukacyjnej prowadzi warsztaty z edukacji regionalnej, kulturalnej i przyrodniczej dla dzieci i dorosłych oraz programy prozdrowotne dla seniorów. Stowarzyszenie „Skrawek Nieba” zostało wyróżnione Znakiem Promocyjnym KARPATING za Warsztaty kulinarne z tradycyjnej kuchni łemkowskiej. Grupy docelowe - Seniorzy, rodziny z dziećmi, pasjonaci smaków.

 

Centrum Łucznictwa Tradycyjnego w Libuszy (gmina Biecz)

Centrum Łucznictwa Tradycyjnego w Libuszy (gmina Biecz)

Jest to ogólnodostępna i niekomercyjna infrastruktura utworzona przez Zakon Rycerski Ziemi Bieckiej w ramach środków z budżetu Unii Europejskiej. Na Centrum łucznictwa  składają się tory łucznicze z zadaszeniem na maty łucznicze oraz altana wraz z grilem. Centrum wyposażone jest w niezbędny sprzęt i urządzenia (maty słomiane wraz ze stojakami, łuki, ochraniacze, rękawiczki oraz łuki i strzały).

Grupy docelowe – Seniorzy, rodziny z dziećmi, turyści.

Centrum Produktu Turystycznego i Kulturowego Beskidu Gorlickiego w Wysowej-Zdroju

Centrum Produktu Turystycznego i Kulturowego Beskidu Gorlickiego w Wysowej-Zdroju

Jest położone nieopodal przepływającej rzeki Ropa. Budynek, w którym mieści się centrum został wyremontowany i wyposażony w ramach zrealizowanego projektu współpracy ze środków PROW 2014-2020. Centrum pełni funkcję punktu informacji turystycznej, znajduje się w nim także sklepik turystyczny. Budynek wyposażono w multimedia niezbędne do organizacji różnego rodzaju spotkań, w tym także spotkań związanych z organizacją wizyt studyjnych odbywają się w nim także wystawy i warsztaty - również spotkania związane z wizytami studyjnymi dotyczącymi tematyki budowania i promowania Marki Lokalnej KARPATING. Grupy docelowe -  seniorzy, rodziny z dziećmi.

Inkubator Kuchenny

Inkubator Kuchenny

Inkubator kuchenny to duży budynek,  który  posiada pomieszczenia kuchenne wyposażone w urządzenia gastronomiczne, oraz salę szkoleniowo- konferencyjną, która jest wykorzystywana do różnego rodzaju spotkań gminnych, kulturalnych.

Inkubator Kuchenny znajduje się w Zakrzowie w Gminie Stryszów. Jest to miejsce bazowe dla zwiedzających okolice wokół Jeziora Mucharskiego. Inkubator kuchenny to duży budynek,  który  posiada pomieszczenia kuchenne wyposażone w urządzenia gastronomiczne, oraz salę szkoleniowo- konferencyjną, która jest wykorzystywana do różnego rodzaju spotkań gminnych, kulturalnych i ekologicznych organizowanych przez LGD Gościniec 4 żywiołów. Można tu skosztować lokalnych produktów, starych tradycyjnych przepisów przygotowywanych przez Spółdzielnie Socjalną „Smaki Gościńca” Przy inkubatorze działa letnia kawiarenka, powstały pierwsze rabaty ziołowe, ścieżka sensoryczna oraz zielony plac rekreacyjny. Jest to miejsce, które oferuje szeroką ofertę dla turystów  Krainy Jeziora Mucharskiego, cyklicznie odbywają się wydarzenia kulturalne, kulinarne, edukacyjne i integracyjne. Zakrzów 175, tel. 33/843 62 18.

Spółdzielnia Socjalna ,,Smaki Gościńca”

Spółdzielnia Socjalna ,,Smaki Gościńca”

Spółdzielnia Socjalna ,,Smaki Gościńca”  zajmuje się wytwarzaniem lokalnych produktów spożywczych min:  gryczanki ,  różnego rodzaju pierogi, zupę z pokrzyw czy lemoniadę z naturalnych ziół, soki, chleb.

Spółdzielnia Socjalna ,,Smaki Gościńca”  wytwórnia produktów spożywczych min:  gryczanki ,  różnego rodzaju pierogi, zupę z pokrzyw czy lemoniadę z naturalnych ziół, soki, chleb. Produkty te pełne są kolorów, smaków i zapachów lokalnej kuchni. Czuć w nich pasję i miłość do gotowania. Nie zawierają konserwantów i ulepszaczy. Wyróżnia je mała skala produkcji oraz tradycyjne receptury i procesy tworzenia. Wszystkie smakołyki można skosztować w Inkubatorze Kuchennym w Zakrzowie 175 lub w lokalnym sklepiku który znajduje się na placu targowym w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Ogólnodostępne Miejsce Spotkań w Stanisławiu.

Ogólnodostępne Miejsce Spotkań  w Stanisławiu.

Ogólnodostępne Miejsce Spotkań  w Stanisławiu Dolnym to miejsce w którym powstała ogólnodostępna altana oraz ścieżka sensoryczna dla niewidomych i słabowidzących.

W miejscu tym znajduje się zadaszona altana miejsce do organizacji  spotkań mieszkańców oraz turystów którzy korzystają z atrakcji tego terenu. Wokół altany znajduje się ścieżka sensoryczna dla niewidomych i słabowidzących, która służy do edukacji  dzieci i młodzieży z dysfunkcją  wzroku. Miejsce to jest wykorzystywane do  organizowania imprez i różnych wydarzeń kulturalnych jest doskonałym miejscem bazowym dla turystów Krainy Jeziora Mucharskiego. Altanka znajduje się w Stanisławiu Dolnym , mogą z niej korzystać mieszkańcy oraz grupy, turyści, kontakt tel. 602 125 690.

Obiekt rekreacyjny w Stroniu

Obiekt  rekreacyjny w  Stroniu

Siłownia plenerowa miejsce przeznaczone  do aktywnego spędzenia czasu wolnego, wzbogaca ofertę rekreacyjną .

Siłownia plenerowa miejsce przeznaczone  do aktywnego spędzenia czasu wolnego, wzbogaca ofertę rekreacyjną terenu wokół Jeziora Mucharskiego.  Obiekt znajduje się bezpośrednio przy oznakowanym  szlaku  NORDIC WALKING.  Powstała infrastruktura rekreacyjna wpływa na atrakcyjne zagospodarowanie otoczenia zbiornika wodnego znajdującego się na terenie LGD Gościniec 4 Żywiołów. Jest to  doskonałe miejsce do zmagań sportowych dla przyjeżdżający turystów nad Jezioro Mucharskie.

Zabytkowy Kościół w Skawinkach

Zabytkowy Kościół w Skawinkach

Zabytkowy Kościół w Skawinkach pw. św. Joachim, zaliczony do szlaku architektury drewnianej.

Kościółek pod wezwaniem św. Joachima, który króluje nad wioską Skawinki.  Zachwyca swym pięknem prostego, wiejskiego kościółka w otoczeniu urokliwej przyrody wzdłuż wijącej się rzeki Cedron.  Przyjmuje się, że pochodzi on z przełomu XV i XVI wieku. W ciągu swej wieloletniej historii przechodził wiele przeobrażeń.  Obecny wygląd kościółka zawdzięczamy pracom remontowym, które pozwoliły odkryć jego zewnętrzne piękno na nowo. Kościół został odnowiony za pomocą środków pozyskanych  przez LGD Gościniec 4 żywiołów ze środków LEADER PROW 2007-2013. Kościół znajduje się w Skawinkach w Gminie Lanckorona.

Jezioro Mucharskie

Jezioro Mucharskie

Teren LGD Gościniec 4 żywiołów rozciąga się nad Jeziorem Mucharskim na którym znajduje się  zaporowy zbiornik retencyjny na Skawie. 

Jezioro Mucharskie jest doskonałym miejscem bazowym  dla turystów. Wokół jeziora owstały miejsca rekreacyjne, wypożyczalnie sprzętu wodnego, kąpieliska. Miejsce to zachwyca przyrodą, zapewnia aktywny wypoczynek, powstały miejsca noclegowe. Wszystko to sprawia ze miejsce to chętnie odwiedzane jest przez turystów. Jezioro roztacza się na terenie LGD Gościniec 4 żywiołów wokół Gminy Mucharz i Stryszów.

Zimowy Festiwal Anioł w Miasteczku

Zimowy Festiwal Anioł w Miasteczku

Zimowy Festiwal Anioł w Miasteczku organizowany co roku w grudniu na Lanckorońskim Rynku, podczas którego zlatują się „Anioły”,osoby które mają ze sobą atrybuty anielskie.

Od wielu lat organizowany jest Zimowy Festiwal Anioł w Miasteczku w klimatycznym miejscu  jakim jest Lanckorona. Jest to jedno z najważniejszych wydarzenie w LGD Gościniec 4 żywiołów. W tym dniu lanckoroński rynek zapełnia się Aniołami. Festiwal jest organizowany co roku, w grudniu podczas zimowej aury. Na wydarzenie to zjeżdżają się  uczestnicy z całej Polski, którzy  w tym dniu przybierają anielski wygląd. Podczas tego wydarzenia odbywają  się warsztaty, spotkania kulturalne, wystawy, koncerty, jarmark Bożonarodzeniowy. Festiwal jest świetną okazją do zabawy oraz prezentacji lokalnego rękodzielnictwa.

Stok narciarski na górze Chełm

Stok narciarski na górze Chełm

Kolej krzesełkowa na Chełm jest jedną z najdłuższych tego typu w Polsce. Stacja górna kolei i wieża widokowa to idealne miejsce na spacer, wypoczynek wśród zieleni i jednocześnie początek wielu szlaków Beskidu Wyspowego. Przy samej wieży znajduje się również miejsce na ognisko i grill. W sezonie zimowym otwarty jest tam stok narciarski, który cieszy się dużym zainteresowaniem.

Potok Gościbia i Rezerwat Las Gościbia:

Potok Gościbia i Rezerwat Las Gościbia:

Krajobrazowy rezerwat „Las Gościbia” położony jest w miejscowości Harbutowice. Obejmuje źródliskowy obszar rzeki Gościbia, rozczłonkowany ośmioma równolegle płynącymi potokami, które łączą się w jeden ciek. Koryta strumieni urozmaicone są licznymi progami skalnymi, tworzącymi malownicze kaskady. Teren porasta żyzna buczyna karpacka, w której dominuje buk z domieszką jodły i świerka. Jednak najcenniejszym zbiorowiskiem jest fragment boru  dolnoreglowego wraz z niewielkimi płatami łęgów jesionowych. Lasy te są ostoją zwierzyny oraz siedliskiem rzadkich gatunków flory m.in. storczyków.

 

Ośrodek szkoleniowo – wypoczynkowy ,,Pod Kamiennikiem‘’

Ośrodek szkoleniowo – wypoczynkowy ,,Pod Kamiennikiem‘’

Oferta noclegowa skierowana jest do osób indywidualnych jak również małych i dużych grup. Organizowane są imprezy rodzinne, biznesowe, towarzyskie i rekreacyjne. Do dyspozycji     turystów jest odkryty basen, miejsce na grilla, plac zabaw, boisko, mini siłownie, konsole do gier i bilard.

Park spacerowo- sportowy Zarabie Myślenice

Park spacerowo- sportowy Zarabie Myślenice

Park jest przystosowany do różnego rodzaju rekreacji. Dobry do wyjścia rodzinnego ze względu na atrakcje i przystosowania dla dzieci. Posiada nowy plac zabaw, ścieżki rowerowe i miejsca do kąpieli na rzece. Wewnątrz parku na dużej przestrzeni organizowane są duże imprezy plenerowe, koncerty, eventy. Po drugiej stronie rzeki jest także odkryty basen, korty tenisowe, skate-park, pole do mini golfa, boiska do piłki nożnej, siatkówki i koszykówki.

Krakowiacy i Górale

Krakowiacy i Górale

Zajazd składający się z kilku budynków o różnym kształcie, zbudowane z drewna w stylu regionalnym. Goście mogą zjeść posiłek w restauracji wyposażonej w tradycyjne drewniane stoły z długimi ławkami. Restauracja oferuje regionalne specjały oraz dania kuchni międzynarodowej z karty. Obiekt Krakowiacy i Górale jest dogodnie usytuowany przy drodze krajowej nr 7. Na miejscu do dyspozycji gości są również dźwiękoszczelne pokoje i liczne atrakcje.

Kompleks zabudowy historycznej przy starym kościółku w Trzemeśni

Kompleks zabudowy historycznej przy starym kościółku  w Trzemeśni

Początkowo kościół w Trzemeśni stał na zboczu Krowiej Góry pod wezwaniem św. Łukasza Ewangelisty. Wzmianki o nim pojawiły się w 1325 r. Jak głoszą przekazy ludowe kościółek ten zapadł się pod ziemię, a tak naprawdę osuną się z ziemią podczas ulewnych deszczy. W późniejszych latach na prawym brzegu Trzemeśnianki wybudowano kolejne dwa kościółki drewniane. Jeden strawił ogień a drugi zabrała woda podczas powodzi i w miejscu gdzie wyrzuciła cudowny obraz Matki Bożej Pocieszenia zbudowano kolejny czwarty Kościółek modrzewiowy który stoi do dzisiaj. Jest to cenny zabytek architektury drewnianej z końca XVIII w. W środku kościoła jest m.in. cenny tryptyk późnogotycki z 1. poł. XVI w. z obrazem MB z Dzieciątkiem, częściowo przerobionym w XVII w. Warta uwagi jest też drewniana Pieta z XV w. w feretronie oraz alabastrowa płaskorzeźba Biczowania Chrystusa. Przy kościele znajduje się kamienne otoczenie w tym; Grota Lurdzka z 1958 r. ozdobne schody z posągami czterech ewangelistów z początku XIX w i Piękny kamienny ołtarz polowy wraz z otoczeniem.  W obrębie kościółka znajduje się budynek Starej Plebanii z XIX wieku, przystań turystyczna zbudowana z drewna modrzewiowego wraz z otoczeniem, oraz piękny murowany duży murowany ze sklepieniami w formie półokręgów z początku XXI w. W kościele tym znajdują się jedne z największych organów w Małopolsce zbudowane w 2016 przez  Słoweńską firmę SKRABL. W kościele tym odbywają się liczne koncerty i występy wokalne. Całość kompleksu tworzy niepowtarzalny zespół architektoniczny i pokazuje lokalną twórczość z przestrzeni historycznej regionu.

WINNICA CHRONÓW

WINNICA CHRONÓW

Winnica „Chronów”  - urokliwa winnica na trasie Małopolskiego Szlaku Winnego położona w miejscowości Chronów. W ofercie winnicy spacer winny, degustacja win oraz możliwość udziału w winobraniu. W winnicy jest możliwość nocowania- na miejscu są do dyspozycji gości dwa apartamenty i miejsce do zabaw dla dzieci.

Fot. Winnica Chronów

ZAMEK W WIŚNICZU

ZAMEK W WIŚNICZU

Zamek Kmitów i Lubomirskich w Nowym Wiśniczu - jedno z najcenniejszych w Polsce dzieł wczesnobarokowej architektury rezydencjonalno – obronnej. Największy po Wawelu zamek w Małopolsce. Zamek otwarty do zwiedzania dla turystów przez cały rok. Od 2017 roku na Zamku w Wiśniczu otwarty jest „Bastion VR” czyli podróż w czasie w technologii VR. Turyści mogą wybrać się w podróż w czasie po wiśnickim zamku w scenerii XVII wieku dzięki specjalnie stworzonej do tego aplikacji multimedialnej.

Fot. LGD „Dolina Raby” , VisionSky

ŁOWISKO I PLAŻA KUTER PORT

ŁOWISKO I PLAŻA KUTER PORT

Kuter Port to rozwijający się ośrodek, posiadający nieograniczone możliwości aranżacji ponad 30 ha powierzchni. Do dyspozycji gości są alejki spacerowe, największa w Małopolsce piaszczysta plaża,  pomosty, plac zabaw oraz restauracja z tarasem, środkiem którego płynie potok.

Fot. Kuter Port

EDUKACYJNY OŚRODEK PLENEROWY FRANKÓWKA MAŁA

EDUKACYJNY OŚRODEK PLENEROWY FRANKÓWKA MAŁA

To miejsce, gdzie rządzi przyroda, tu odbywają się wyjątkowe warsztaty plenerowe dla młodszych i starszych. FRANKÓWKA MAŁAto PLENEROWY OŚRODEK położony u wrót BESKIDU WYSPOWEGO, w otulinie WIŚNICKO-LIPNICKIEGO PARKU KRAJOBRAZOWEGO w Powiecie Bocheńskim. We Frankówce Małej odbywają się WARSZTATY PLENEROWE O RÓŻNEJ TEMATYCE w oparciu o dziedzictwo kulturowe, przyrodnicze i historyczne regionu. Nasze propozycje kierujemy do szkół, ale także do kolonii, półkolonii, czy domów kultury.

Fot. LGD „Dolina Raby”

KOMPLEKS SPORTOWO REKREACYJNY „ZALEW” W ŁAPANOWIE

KOMPLEKS SPORTOWO REKREACYJNY „ZALEW” W ŁAPANOWIE

Na turystów, wczasowiczów i miłośników wodnych kąpieli czeka strzeżone kąpielisko wraz z trzema brodzikami o zróżnicowanych poziomach głębokości, zjeżdżalnia, kajaki i rowerki wodne, leżaki, parasole, piaszczysta sztuczna plaża, boisko do plażowej piłki siatkowej oraz wiele urządzeń rekreacyjno-zabawowych dla dzieci i młodzieży. Ponad to znajduje się tu nowoczesny kompleks sportowy z bieżnią lekkoatletyczną, kortem tenisowym, boiskami do koszykówki i siatkówki.

Fot. Urząd Gminy Łapanów

ZARABIE GDÓW STREFA REKREACJI ORAZ TRASY ROWEROWE

ZARABIE GDÓW STREFA REKREACJI ORAZ TRASY ROWEROWE

Na terenie gminy Gdów są rozbudowane ścieżki rowerowe o minimalnym pochyleniu, dzięki czemu jazda rowerem jest prawdziwym relaksem. Ścieżki stanowią cześć planowanej trasy VeloRaba, która docelowo połączy miejscowości: Bochnię, Gdów, +Dobczyce, Myślenice, Mszanę Dolną i Rabkę. W sąsiedztwie trasy znajduje się Miejsce Odpoczynku Rowerzystów oraz rozbudowana strefa rekreacji z parkingiem, promenadą pieszą, skatepark, ścianką wspinaczkową, siłownią terenową oraz nowoczesnym placem zabaw dla dzieci.

Fot. LGD „Dolina Raby”

Wodospad zwany Spadem w Szczawie

Wodospad zwany Spadem w Szczawie

Wodospad na rzece Kamienica Gorczańska w miejscowości Szczawa. Znajduje się na wysokości około 590 m, na osiedlu Koszarki, w miejscu, gdzie rzeka dochodzi bezpośrednio do drogi wojewódzkiej nr 968. Wysokość wodospadu nie przekracza 2.2 m, jednak spada nim duża masa wód, gdyż Kamienica Gorczańska jest w tym miejscu już dość sporą rzeką. Jest jednym z największych jeśli chodzi o ilość spadającej wody wodospadem w całych Beskidach. Woda spada z kamiennego progu dwoma strugami, większa jest prawa struga. Jest to naturalny wodospad, powstał w miejscu, gdzie znajdują się postawione na sztorc ławice twardego i odpornego na erozję piaskowca.

Pijalnia wód Mineralnych w Szczawie

Pijalnia wód Mineralnych w Szczawie

Zdroje Szczawy badał profesor Uniwersytetu Lwowskiego Baltazar Hacguet, później ich wartość propagowali między innymi Orłowicz - Parchill (1912 r.) i Franciszek Kmietowicz (1937 r.). W latach międzywojennych doceniano wartość i jakość tutejszych wód. W 1934 r. eksploatację sześciu źródeł wód mineralnych podjął Antoni Gryzina - Lasek. Po II Wojnie Światowej w 1958 r. wstępnego rozpoznania chemicznego wód dokonał J. Chrząstowski. Złoża wód szczawnych wodorowęglanowo - chlorkowo - sodowych różnych typów występują w warstwach menilitowych i krośnieńskich jako ujęcia płytkie.

Kompleks rekreacyjno-wypoczynkowy w Łukowicy

Kompleks rekreacyjno-wypoczynkowy w Łukowicy

Na terenie kompleksu znajduje się m.in.:  tężnia solankowa, staw, altana, siłownia zewnętrzna plac zabaw a także kompleks sportowy z boiskiem do piłki nożnej, plac do jazdy na rolkach i nauki jazdy na rowerze.

Ścieżka zdrowia

Ścieżka zdrowia

Wzdłuż rzeki Sowlina w Limanowej na ul. Kusocińskiego znajduje się tzw. ścieżka zdrowia, to miejsce jest idealne do pieszych wędrówek jak i do jazdy na rowerze. Przy ścieżce znajduje się Miasteczko Ruchu Drogowego gdzie dzieci i młodzież mogą poprzez zabawę nauczyć się zasad ruchu drogowego. Z miasteczka mogą korzystać osoby indywidualne oraz grupy zorganizowane pod opieką wychowawców, rodziców lub osób prowadzących egzamin na kartę rowerową. Obok miasteczka znajduje się otwarta siłownia plenerowa z której można korzystać w dowolnej chwili.

Staw miejski w Laskowej

Staw miejski w Laskowej

Powódź tysiąclecia (1997 r.) dość mocno zdewastowała staw, który udało się doprowadzić do porządku dopiero w 2018 roku. Żwirowa droga spacerowa biegnąca nad brzegiem, spore stalowo-drewniane molo, ławeczki, piękne stare dęby oraz położenie wśród gór sprawia, że pobyt w tym miejscu pozostawia bardzo przyjemne wrażenie.

Pstrągi „Przy Młynie” Żmiąca

Pstrągi „Przy Młynie” Żmiąca

Kompleks łączący salę bankietową, restauracje i stawy. To kultowe miejsce na terenie powiatu limanowskiego. Na jego terenie najciekawszym miejscem jest młyn u Siwego znajdujący się na żmiąckim potoku. Młyn jest czynny w czasie godzin otwarcia smażalni, można oglądać w nim rzeźby lokalnych artystów. W menu restauracji znajdują się potrawy z produktem regionalnym – suską sechlońską. Nad stawami można spotkać także zwierzęta takie jak konie czy kozy.

Zespół rekreacyjno-wypoczynkowy Tymbark

Kompleks choć znajduje się niedaleko centrum charakteryzuje się ciszą i spokojem. W tym miejscu znajduje się boisko do gry w siatkówkę plażową, plac zabaw i staw, sprzęty do ćwiczeń na świeżym powietrzu.

Rzeka Łososina

Rzeka Łososina

Rzeka niemal w całości znajduje się na terenie Beskidu Wyspowego, jedynie jej dolny bieg, od ujścia rzeki Białki do Łososiny po Jezioro Czchowskie znajduje się na terenie Pogórza Rożnowskiego. W rzece Łososinie występują między innymi: jelec, kleń, okoń, pstrąg potokowy, strzebla potokowa, ukleja rzadko lipień. Łososina na terenie Beskidu Wyspowego posiada dwa łowiska udostępnione do wędkowania w obwodzie rybackim rzeki Łososiny - nr l. Łowisko o kodzie: Ł1/1, lokalizacja: Rzeka Łososina od ujścia potoku Chyszówki do ujścia potoku Słopnica w miejscowości Tymbark. Łowisko o kodzie: Ł1/2, lokalizacja: Rzeka Łososina od ujścia potoku Słopnica do ujścia potoku Białka w Witowicach Górnych.

Jędrusiowe Pole Biwakowe

Jędrusiowe Pole Biwakowe

Pole biwakowe znajduje się w cichym i odosobnionym miejscu. To idealne miejsce dla każdego kto jest fanem carawaningu i biwakowania. W pobliżu pola znajdują się malownicze tereny rzeki z plażą.

Letnia Kawiarenka „Ziołowy zakątek”

Letnia Kawiarenka „Ziołowy zakątek”

Przy Inkubatorze Kuchennym powstała  Letnia Kawiarenka „Ziołowy Zakątek doskonałe miejsce do organizacji wspólnych spotkań z terenu  LGD Gościniec 4 żywiołów.

Powstała w Zakrzowie przy Inkubatorze Kuchennym Letnia Kawiarenka „Ziołowy Zakątek” jest miejsce spotkań, koncertów, warsztatów edukacyjnych, kulinarnych, ekologicznych. Można tu  skosztować lokalne produkty spożywcze wyprodukowane przez Spółdzielnie Socjalną „Smaki Gościńca”. Kawiarenka jest doskonałym miejscem do organizacji wspólnych spotkań z terenu  LGD Gościniec 4 żywiołów.

Dwór Lanckorona

Dwór Lanckorona

Dwór Lanckorona to zabytkowy budynek w  którym pomieszczenia zachowały swój pierwotny wygląd. Panujący  klimat sprawia że swoim wnętrzem  przyciąga wielu  artystów.

Dwór Lanckorona to zabytkowy budynek w  którym pomieszczenia zachowały swój pierwotny wygląd, ściany ukazują starą , wypalaną cegłę. Całość jest doskonale skomponowana i przystosowana do stworzenia miejsca spotkań. Organizowane są tu wydarzenia kulturalne, koncerty. Miejsce to jest odwiedzane przez wielu artystów. Budynek znajduje się w Lanckoronie nieopodal rynku..

Rynek w Lanckoronie

Rynek w Lanckoronie

Rynek w Lanckoronie  otoczony drewnianymi zabudowaniami wywodzącymi się z końca XIX wieku. Wokół rynku znajdują się zabytkowe, drewniane chaty. 

Rynek w Lanckoronie  otoczony jest drewnianymi zabudowaniami wywodzącymi się z końca XIX wieku i są doskonałym przykładem architektury galicyjskiego miasteczka. Z mocno pochylonego rynku roztaczają się niesamowite widoki na poniższe doliny. Przy dobrej widoczności wspaniała panorama odsłania Babią Górę . Nad miastem znajdują się ruiny zamku które, przyciągają grupy turystów z bliska i daleka.

Stawy rybne w Osieczanach

Stawy rybne w Osieczanach
  • na terenie Osieczan znajdują się trzy stawy, mające łączną powierzchnię 4,3 ha,
  • można tu w spokoju i ciszy z dala od ruchliwych dróg wędkować oczywiście po wykupieniu odpowiedniego pozwolenia,
  • stawy są zarybiane karpiami, pstrągami tęczowymi i szczupakami,

Zalew Rekreacyjny w Sułkowicach:

Zalew Rekreacyjny w Sułkowicach:
  • sztuczny zalew rekreacyjny o powierzchni ok. 10 arów, wybudowany w 2011 roku ,
  • ogólnodostępny grill i miejsce pod ognisko oraz kilka dużych stołów z ławami do grupowego biesiadowania,
  • wokół zalewu poprowadzone są alejki spacerowe i rowerowe,
  • przy zalewie znajduje się również amfiteatr ze sceną.

Stawy w Krzyszkowicach

Stawy w Krzyszkowicach
  • charakterystyczną atrakcją Krzyszkowic są stawy, jeden staw dworski z odrestaurowaną zabudową dworską i starannie utrzymanym otoczeniem, dwa pozostałe są przystosowane i udostępnione dla wędkarzy,
  • na terenie łowiska znajdują się grille, szałasy i miejsce zabaw dla dzieci,
  • wokół historycznego stawu który nie jest ogólnodostępny dla turystów rozciąga się założony na początku XIX w. park krajobrazowy,

Kościół pw. Św. Wojciecha w Drogini

Kościół pw. Św. Wojciecha  w Drogini
  • według miejscowej tradycji jest to najstarsza miejscowość tego regionu, już w 1031 r. powstała tu kapliczka, upamiętniająca postój św. Wojciecha w drodze do Krakowa,
  • w latach sześćdziesiątych rozpoczęto budowę sztucznej zapory zwanej Dobczycką, której wody zalały tą miejscowość,
  • w związku z budową zapory rozebrano i wybudowano kościół w nowy miejscu nad brzegiem zapory od strony południowej,
  • z pod kościoła rozpościera się widok na zalew Dobczycki.

Koronkarnia

Koronkarnia

Bobowa to niewielkie miasteczko w powiecie Gorlickim, położonej nad rzeką Białą, która słynie z utrzymywania tradycji wyrobu koronki klockowej. To właśnie tutaj w 2018 r. powstała Firma „Koronkarnia” . Pasją założycieli firmy od wielu lat jest koronka klockowa, która jest wpisana w historię Bobowej od XVI w. Firma prowadzi sklep stacjonarny i internetowy z różnorodnym unikatowym rękodziełem artystycznym oraz akcesoriami do ich wyrobu. Sklep – galeria w Bobowej to miejsce gdzie można zapoznać się z historią koronkarstwa, zobaczyć piękne koronki, a także uczestniczyć w warsztatach koronki klockowej. Warto dodać, że Warsztaty koronki klockowej oraz Bransoletka Girlandka zostały wyróżnione Znakiem Promocyjnym KARPATING. Grupy docelowe - seniorzy, rodziny z dziećmi.

SMAŻALNIA-ŁOWISKO-WIENIEC

Basen w Wiśniczu – Leksandrowej

Basen w Wiśniczu – Leksandrowej

BACÓWKA NA ZADZIELU

BACÓWKA NA ZADZIELU

EKOLOGICZNE GOSPODARSTWO AGROTURYSTYCZNE „KOZI STOK”

EKOLOGICZNE GOSPODARSTWO AGROTURYSTYCZNE  „KOZI STOK”

Centrum Produktu Turustycznego i Kulturowego Pereł Beskidu Sądeckiego "Pogranicze wczoraj i dziś"

Centrum Produktu Turustycznego i Kulturowego Pereł Beskidu Sądeckiego "Pogranicze wczoraj i dziś"

Spotkanie z historią pogranicza polsko- słowackiego dla wszystkich grup wiekowych.

Plac zabaw w Miliku

Plac zabaw w Miliku

Plac zabaw w Miliku- jeden z wielu zrealizowanych obiektów rekreacji dla dzieci i dorosłych.

Muszyńskie Ogrody Biblijne w Muszynie

Muszyńskie Ogrody Biblijne w Muszynie

Muszyńskie Ogrody Biblijne w Muszynie- największa atrakcja okolicy pod względem ekumenicznym.

Spływ pontonami rzeką Poprad

Spływ pontonami rzeką Poprad

Spływ pontonami rzeką Poprad to jedna z najpopularniejszych atrakcji turystycznych Muszyny, gdzie płynąc pontonem lub kajakiem można podziwiać przepiękną przyrodę Doliny Popradu.Jest to atrakcja dla dorosłych i dzieci, jak również dla firm.

Spływ łodziami przełomem rzeki Poprad

Spływ łodziami przełomem rzeki Poprad

Spływ łodziami przełomem rzeki Poprad pomiędzy Piwniczną Zdrojem i Rytrem jest jedną z największych atrakcji regionu. Bezpieczne łodzie mają bardzo małe zanurzenie, co pozwala na spływanie przy niskich stanach rzeki.Długość trasy spływu od miejscowości Piwniczna do miejscowości Rytro -10 km.Spływ to atrakcja dla całych rodzin oraz grup kolonijnych i firm.

Ruiny Zamku w Rytrze

Ruiny Zamku w Rytrze

Ruiny Zamku w Rytrze, położone na wysokim wzgórzu (463 m n.p.m.) na prawym brzegu rzeki Poprad, na północ od wsi Sucha Struga.Parkingi dla zwiedzających znajdują się przy Dworcu PKP( bezpłatny ) oraz po drugiej stronie mostu ( Sucha Struga- odpłatny).Wstęp bezpłatny.

Rezerwat Las Lipowy "Obrożyska"

Rezerwat Las Lipowy "Obrożyska"

Rezerwat Las Lipowy "Obrożyska" zajmuje powierzchnię 100,38 ha. Przez rezerwat prowadzi 4,2 km ścieżka dydaktyczna, oznaczona biało-zielonym kwadracikiem.  Najdogodniejsze dojście do ścieżki dydaktycznej znajduje się przy ul. Lipowej, z wygodnego parkingu obok Ośrodka Rehabilitacyjnego Polskiego Związku Niewidomych; to zaledwie 1500 metrów od muszyńskiego rynku.
„Las Lipowy Obrożyska” warto odwiedzić o każdej porze roku, a jest on naprawdę blisko, niemal w centrum Muszyny.


Park " U źródeł Św. Kingi"

Park " U źródeł Św. Kingi"

Park " U źródeł Św. Kingi". Źródełko w Głębokim z wodą źródlaną. Miejsce do odpoczynku dla każdej grupy wiekowej z wiatą i mini parkiem. Możliwość uzupełnienia butelek wodą źródlaną.
Parkiem opiekuje się Stowarzyszenie Kobiet na rzecz rozwoju wsi Młodów Głębokie.

Kładka Żegiestów - Sulin na Popradzie

Kładka Żegiestów - Sulin na Popradzie

Nowa kładka pieszo-rowerowa przez rzekę Poprad ma 127,51 m długości i 3 - 5 m szerokości użytkowej. Po obu jej stronach powstały bezpieczne, pokryte nawierzchnią antypoślizgową, zjazdy na ciągi pieszo-rowerowe przebiegające równolegle do dróg wzdłuż Popradu po obydwu stronach granicy polsko- słowackiej. 

Pijalnia Artystyczna i Park Zdrojowy w Piwnicznej Zdroju

Pijalnia Artystyczna i Park Zdrojowy w Piwnicznej Zdroju

Pijalnia Artystyczna i Park Zdrojowy w Piwnicznej Zdroju.
W niepowtarzalnym klimacie Pijalni Artystycznej napijesz się naturalnej wody mineralnej "Piwniczanka" i dobrej kawy.Zjesz wyśmienite desery lodowe i ciasta. Wysłuchasz koncertu, oglądniesz galerię sztuki.

Obserwatorium Astronomiczne w Siołkowej

Obserwatorium Astronomiczne w Siołkowej

Atrakcje:

  • nocna obserwacja nieba,
  • edukacja astronomiczna.